Nowa platforma jest przystosowana do pracy z czytnikiem NVDA i większością narzędzi adaptujących tekst (np. linijka brajlowska, syntezatory mowy). Na stronie internetowej (www.libralight.pwn.pl) osoby niepełnosprawne na ten moment znajdą katalog blisko 200 publikacji, które mogą pobrać i odtwarzać na własnych urządzeniach (komputer, telefon, urządzenia przenośne) .

IBUK Libra Light to platforma udostępniająca publikacje niewidomym, słabowidzącym oraz niepełnosprawnym ruchowo (nie mogącym czytać książek drukowanych). Uprawnieni czytelnicy od teraz mogą bezpłatnie korzystać z publikacji beletrystycznych, naukowych i specjalistycznych w formacie plików ePUB lub mp3.  Nowatorski projekt został zrealizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN na zlecenie Instytutu Książki.

IBUK Libra Light powstała na bazie istniejącej od 2008 r. wirtualnej czytelni IBUK Libra, która udostępnia książki elektroniczne w modelu wypożyczeń bibliotekom i instytucjom. Nowa platforma jest przystosowana do pracy z czytnikiem NVDA i większością narzędzi adaptujących tekst (np. linijka brajlowska, syntezatory mowy). Na stronie internetowej (www.libralight.pwn.pl) osoby niepełnosprawne na ten moment znajdą katalog blisko 200 publikacji, które mogą pobrać i odtwarzać na własnych urządzeniach (komputer, telefon, urządzenia przenośne) .

Dostęp jest możliwy po zalogowaniu się do osobistego konta i wprowadzeniu autoryzacyjnego kodu PIN. Pierwszą biblioteką, która zajmie się dystrybucją kodów PIN będzie Dział Zbioru dla Niewidomych przy Głównej Bibliotece Pracy i Zabezpieczenia Społecznego przy ul. Konwiktorskiej 7 w Warszawie. Aby go otrzymać, wymagane jest przedstawienie orzeczenia lekarskiego dla stwierdzenia niepełnosprawności. Takie rozwiązanie zapewnia, że z platformy skorzystają jedynie osoby do tego uprawnione. Dodatkowo na pliki ePUB oraz mp3 tuż przed ich pobraniem w sposób automatyczny zostaną nałożone znaki wodne, sygnujące pliki identyfikatorami czytelników.

Patronat nad platformą IBUK Libra Light objęli: Polski Związek Niewidomych oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Link do strony: https://libralight.pwn.pl/

Źródło: http://wirtualnywydawca.pl/2017/02/wystartowala-platforma-dla-niewidomych-ibuk