W ramach dostosowania Uczelni do potrzeb osób niepełnosprawnych biblioteka uczelni została wyposażona w cztery nowoczesne stanowiska komputerowe.

komputer

Na stanowiska te składa się sprzęt najnowszej generacji, ułatwiający korzystanie z komputera osobom niepełnosprawnym oraz odpowiadający na potrzeby studentów o różnych zakresach i stopniach niepełnosprawności.


W ramach stanowisk komputerowych w bibliotece posiadamy:

 • mysz komputerowa

  Specjalistyczne myszki Big track (trackball)

  To odwrócona i powiększona mysz komputerowa. Została tak zaprojektowana, aby osoby niepełnosprawne (w szczególności z niepełnosprawnością rąk i/lub dłoni) z łatwością i precyzją mogły poruszać się kursorem po ekranie monitora.

  Rozwiń / zwiń

 • klawiatura

  Klawiatury Clevy

  Klawiatura dla osób o całkowitej niepełnosprawności dłoni, klawiatura z możliwością pisania jednym palcem lub patyczkiem.

  Rozwiń / zwiń

 • ramka zabezpieczająca do klawiatury

  Ramki zabezpieczające do klawiatur Clevy

  Ramka jest stworzona specjalnie dla ludzi z przejściową lub trwałą niepełnosprawnością ruchową kończyn górnych. Pozwala położyć ręce na klawiaturze bez ryzyka naciśnięcia przypadkowego klawisza. Uderzenie w klawisz jest wtedy mniej czasochłonne, a wybór klawisza bardziej precyzyjny, co szczególnie sprawdza się przy niedowładach.

  Rozwiń / zwiń

 • klawiatura IntelliKeys

  Klawiatury IntelliKeys

  Alternatywna klawiatura dla osób o bardzo słabych rękach. IntelliKeys posiada wiele wbudowanych funkcji ułatwiających używanie jej przez osoby z niepełnosprawnością (w szczególności z czterokończynowym porażeniem mózgowym), np. regulowany czas reakcji i trwałe klawisze, umożliwiające naciskanie kombinacji klawiszy sekwencyjnie.

  Rozwiń / zwiń

 • nakładki ograniczające do IntelliKeys

  Nakładki ograniczające do IntelliKeys

  Nakładki dla osób z niepełnosprawnością rąk zapobiega wciśnięciu kilku klawiszy na raz. Ramki na klawiaturę IntelliKeys pozwalają na bardziej precyzyjny wybór klawiszy. Osoba z drżeniem rąk lub kłopotami z utrzymaniem ich nad klawiaturą, może przesuwać dłonie swobodnie po ramce, przyciskając przez otwory tylko wybrane klawisze.

  Rozwiń / zwiń

 • podpórka pod ramię

  Podpórki pod ramię Ergorest

  Podpórki ułatwiające pracę przy komputerze osobom niepełnosprawnym. Ergorest gwarantuje prawidłową pozycję ciała przy pracy biurowej. Działanie Ergorestu polega na właściwym ustawieniu kątów między linią tułowia a ramionam i dolnymi partiami układu kostnego.

  Rozwiń / zwiń

 • skaner

  Skaner PLUSTEK OPTICBOOK 3800

  Płaski, funkcjonalny i łatwy w obsłudze skaner OpticBook 3800 został stworzony z myślą o skanowaniu książek. Skanuje w rozdzielczości 1200 dpi z prędkością 8.6 stron na minutę. Możliwość skanowania do przeszukiwalnego pliku PDF sprawia, że użytkownik może w prosty sposób odnaleźć zeskanowany dokument w późniejszym czasie.

  Rozwiń / zwiń

 • linijka

  Linijka Brajlowska BRAILLE EDGE 40 zn.

  Linijka która łączy w sobie cechy linijki brajlowskiej z podstawowymi zaletami prostego notatnika. Oprócz wykonywania podstawowych czynności – czytanie i pisanie brajlem, oferuje dodatkowe funkcje: notatnik, terminarz, budzik, zegar, kalkulator, stoper, minutnik dostępne bez konieczności podłączania urządzenia do komputera sprawiają.

  Rozwiń / zwiń

 • słuchawki

  Słuchawki HD518

  Otwarte, nauszne słuchawki Sennheiser HD 518 zapewniają doskonałą jakość dźwięku oraz głęboki bas. Zastosowano w nich innowacyjną technologię Sennheiser E.A.R, która sprawia że dźwięk jest dokładnie kierowany do ucha.

  Rozwiń / zwiń