W ramach dostosowania Uczelni do potrzeb osób niepełnosprawnych biblioteka uczelni została wyposażona w nowoczesne stanowisko komputerowe.

Na stanowisko to składa się sprzęt najnowszej generacji, ułatwiający korzystanie z komputera osobom niepełnosprawnym oraz odpowiadający na potrzeby studentów o różnych zakresach i stopniach niepełnosprawności.

W ramach stanowiska komputerowego w bibliotece posiadamy:

  • Specjalistyczna myszka Big track (trackball)

  To odwrócona i powiększona mysz komputerowa. Została tak zaprojektowana, aby osoby niepełnosprawne (w szczególności z niepełnosprawnością rąk i/lub dłoni) z łatwością i precyzją mogły poruszać się kursorem po ekranie monitora.

  Rozwiń / zwiń • Klawiatura Clevy

  Klawiatura dla osób o całkowitej niepełnosprawności dłoni, klawiatura z możliwością pisania jednym palcem lub patyczkiem.

  Rozwiń / zwiń • Ramka zabezpieczające do klawiatur Clevy

  Ramka jest stworzona specjalnie dla ludzi z przejściową lub trwałą niepełnosprawnością ruchową kończyn górnych. Pozwala położyć ręce na klawiaturze bez ryzyka naciśnięcia przypadkowego klawisza. Uderzenie w klawisz jest wtedy mniej czasochłonne, a wybór klawisza bardziej precyzyjny, co szczególnie sprawdza się przy niedowładach.

  Rozwiń / zwiń • Klawiatury IntelliKeys

  Alternatywna klawiatura dla osób o bardzo słabych rękach. IntelliKeys posiada wiele wbudowanych funkcji ułatwiających używanie jej przez osoby z niepełnosprawnością (w szczególności z czterokończynowym porażeniem mózgowym), np. regulowany czas reakcji i trwałe klawisze, umożliwiające naciskanie kombinacji klawiszy sekwencyjnie.

  Rozwiń / zwiń • Nakładka ograniczająca do IntelliKeys

  Nakładka dla osób z niepełnosprawnością rąk zapobiega wciśnięciu kilku klawiszy na raz. Ramki na klawiaturę IntelliKeys pozwalają na bardziej precyzyjny wybór klawiszy. Osoba z drżeniem rąk lub kłopotami z utrzymaniem ich nad klawiaturą, może przesuwać dłonie swobodnie po ramce, przyciskając przez otwory tylko wybrane klawisze.

  Rozwiń / zwiń • Podpórka pod ramię Ergorest

  Podpórka ułatwiająca pracę przy komputerze osobom niepełnosprawnym. Ergorest gwarantuje prawidłową pozycję ciała przy pracy biurowej. Działanie Ergorestu polega na właściwym ustawieniu kątów między linią tułowia a ramionam i dolnymi partiami układu kostnego.

  Rozwiń / zwiń • Skaner PLUSTEK OPTICBOOK 3800

  Płaski, funkcjonalny i łatwy w obsłudze skaner OpticBook 3800 został stworzony z myślą o skanowaniu książek. Skanuje w rozdzielczości 1200 dpi z prędkością 8.6 stron na minutę. Możliwość skanowania do przeszukiwalnego pliku PDF sprawia, że użytkownik może w prosty sposób odnaleźć zeskanowany dokument w późniejszym czasie.

  Rozwiń / zwiń • Linijka Brajlowska BRAILLE EDGE 40 zn.

  Linijka która łączy w sobie cechy linijki brajlowskiej z podstawowymi zaletami prostego notatnika. Oprócz wykonywania podstawowych czynności – czytanie i pisanie brajlem, oferuje dodatkowe funkcje: notatnik, terminarz, budzik, zegar, kalkulator, stoper, minutnik dostępne bez konieczności podłączania urządzenia do komputera.

  Rozwiń / zwiń • Słuchawki HD518

  Otwarte, nauszne słuchawki Sennheiser HD 518 zapewniają doskonałą jakość dźwięku oraz głęboki bas. Zastosowano w nich innowacyjną technologię Sennheiser E.A.R, która sprawia że dźwięk jest dokładnie kierowany do ucha.

  Rozwiń / zwiń